İstanbul bu akşam resmen ''2010 Avrupa Kültür Başkenti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan ve yabancı ülkelerden çok sayıda davetlinin katılacağı Haliç Kongre Merkezi'ndeki resmi açılışın ardından, Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri  kapsamında yıl boyunca kentin değişik merkezlerinde faaliyetler yapılacak.

YEDİ TEPELİ KENTTE YEDİ KUTLAMA

Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, İstanbul'un “yedi tepeli” kent  olmasından yola çıkarak, yedi noktasında düzenleyeceği etkinliklerle  İstanbullular, “2010 Avrupa Kültür Başkenti” unvanını kutlayacak.

Bu akşam düzenlenecek etkinlikler kapsamında Taksim, Kadıköy, Pendik,  Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında DJ performansı, dans ve müzik  gösterileri, gecenin ilk saatlerinde İstanbullularla buluşacak.

Gecenin sürprizlerinden birisini de Taksim ve Kadıköy'deki özel  gösteriler oluşturacak. Bugüne kadar Dubai, İngiltere, Fransa, İspanya ve  Brezilya gibi birçok farklı ülkede düzenlenen dev organizasyonlarda  gerçekleştirdikleri gösterilerle dünya çapında ün kazanan Fransız Group F  tarafından Taksim'de, “Ateş Tiyatrosu”, Kadıköy'de ise “Balon Tiyatrosu”  sahnelenecek. Gökyüzünün sahne olarak kullanılacağı her iki gösteri de diğer  meydanlardaki ekranlardan izlenebilecek.

Taksim'de Tarkan, Kadıköy'de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü'nde Nil  Karaibrahimgil, Sultanahmet'te Mercan Dede, Pendik'te Kıraç ve Bağcılar'da da  Zara konser verecek.

Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak etkinlikte, Yekta Kara'nın sanat  yönetmenliğinde “İstanbul Büyüsü” adlı sahne gösterisi düzenlenecek. Gösteride  303 sanatçı sahne alacak.

Şiir, dans, müzik, İstanbul ses ve görüntülerinden oluşan 5 farklı  unsurun yer aldığı gösteride, aralarında Sultan Abdülaziz, Mozart, Ahmet Adnan  Saygun, Minur Nurettin Selçuk, Orhan Veli Kanık gibi farklı isimler tarafından  İstanbul hakkında üretilmiş 24 eser farklı sanatçılar tarafından yorumlanacak.

Aynur, Bekir Ünlüataer, Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, Kevork  Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertab Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay farklı  performanslar sergileyecek.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Tarihi Türk Müziği  Topluluğu, Yarkın Perküsyon Grubu, Devlet Opera Korosu sanatçıları, Çocuk Korosu,  Devlet Balesi Dansçıları ve Pulathane Halk Oyunları Grubu da yer alacak.

MÜZELER MESAİDE

Etkinlikler kapsamında, bu akşam birçok müze saat 24.00'e kadar  kapılarını açık tutacak. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Ayasofya Müzesi,  Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile İslam Bilim ve Teknoloji  Tarihi Müzesi saat 24.00'e kadar gezilebilecek.

Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlı Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi  Sarayı, Maslak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı ve Florya Atatürk Köşkü,  Harbiye'deki Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Askeri  Müze, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'ye bağlı Yerebatan Sarnıcı Müzesi,  Miniatürk ve Panorama 1453 Müzesi de saat 24.00'e kadar görülebilecek.

Aralarında Rahmi Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern Sanat  Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul  Oyuncak Müzesi'nin de bulunduğu özel müzeler de kapılarını 24.00'e kadar açık  tutacak.

Bugün, ayrıca Şişli'de “Yüzde Yüz Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi ve  Tüketici Bilinçlendirme Feriköy Ekolojik Pazar” toplantısı yapılacak. Yarın, Yenikapı Mevlevihanesi'nde “Mevlevi Kültürü Anlatımı ve Sema  Kültürü” gösterisi, “İst'te Yaşıyor ve Çalışıyor-Antoni Muntadas Çalıştay”  Sergisi ise 18 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerce Tophane-i  Amire'de görülebilecek.

“Yerel Yönetimler için Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2.  Dönem” kapasite geliştirme toplantısı 19 Ocakta, “Müzik Nasıl Konuşur” konulu  basın toplantısı 20 Ocakta, kent kültürü başlığı altında “Yerel Yönetimler için  Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2. dönem” kapasite geliştirme  toplantısı 21 Ocak'ta yapılacak.

23 Ocak'ta ise “Fotoğraf Geçidi-İstanbul Sanat ve Fotoğraf Seminerleri”  2010 Sanat Üretim Merkezinde, “Europa Nostra Meeting (Bizim Avrupamız-İstanbul  2010) Kentsel Uygulamalar Semineri”, “Yüzde Yüz Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi  ve Tüketici Bilinçlendirme Feriköy Ekolojik Pazar” etkinliği ise Bomonti  Şişli'de gerçekleştirilecek.

 

http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13495860.asp?gid=229

 

İSTANBUL gerçekten Dünya'nın her konuda başkenti..Kıymetini bilelim,koruyalım,bizler de değer kazandıralım..Başka İSTANBUL YOK..

 

Detaylı  bilgi için;

http://www.istanbul2010.org/index.htm

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !