19. İSTANBUL SANAT FUARI ARTIST 2009 AÇILDI,TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi tarafından, 31 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenen 19. İstanbul Sanat Fuarı ARTİST 2009  31 Ekim 2009 Cumartesi günü saat 12.00’de TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Sayın Herman P. Sprujit, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Sayın Çetin Tüzüner, TÜYAP Kitap Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Sayın Doğan Hızlan, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Muammer Yıldız, 28. İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Sayın Cevat Çapan, 19. İstanbul Sanat Fuarı Onur Sanatçısı Sayın Muhsin Kut ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bülent Ünal tarafından açıldı.

Bu sene yurt içi ve yurt dışından 100 sanat galerisi ve sanat kurumunun katıldığı İstanbul Sanat Fuarı dokuz gün süresince birbirinden önemli sergilere ev sahipliği yapacak.

Sanat Hayatında 50 Yıl

19. İstanbul Sanat Fuarı Sanatçı Onur Ödülü sahibi ressam Muhsin Kut bu sene sanat hayatında 50. yılını bir sergi ile TÜYAP’ta kutluyor.  1938 yılında İstanbul’da doğan Muhsin Kut, 1959 yılında resim yapmaya başlayarak “Dolmuş”, “Tef” ve “Pardon” dergilerinde karikatür çizdi. 1964-1969 yılları arasında ise Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Seramik Bölümü’nde eğitim gördü. 1967’de İstanbul Uluslararası Plastik Sanatlar Festivali Birincilik Ödülü’ne layık görüldü.

Muhsin Kut, 1986’dan bu yana İstanbul’da yaşamaktadır.

Lale ve Cengiz Akıncı Koleksiyon Sergisi

Fuarda Koleksiyoner Onur Ödülü sahibi Sn. Lale ve Cengiz Akıncı’ya ait resim, heykel ve seramik yapıtlarından oluşan bir koleksiyon sergisi düzenlenecektir. İlk kez sergilenecek koleksiyondaki eserler fuar süresince ziyaret edilebilecektir.

Bedri Rahmi 100. Yıla Doğru…

19. İstanbul Sanat Fuarı’nda Artrium Sanatevi Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun çok özel 110 tablosunu sergileyecek. “Bedri Rahmi  100. Yıla Doğru…” sergisindeki tablolar oğlu Mehmet Eyüboğlu’nun koleksiyonundan oluşmaktadır. Sergideki tüm eserler koleksiyonerlerden toplanarak ilk kez TÜYAP’ta sergilenecektir. Gençlere Bedri Rahmi’yi  tanıtmak hedefiyle hazırlanan sergide Bedri Rahmi’nin özel eşyaları da sergilenecektir. Ayrıca kendi sesinden şiirleri dinletilecek ve ilk kez Akademi diploması olan eseri de bu sergide görücüye çıkacak.

Ressamın büyük aşkı Mari Gerekmezyan’ın yaptığı Bedri Rahmi büstü de sergide yer alacaktır.

 

Alternatif Platform Büyük Sanat Buluşması/İnisiyatifler Sergisi

97 bağımsız sanatçı, 18 sanatçı grubu; 265 katılımcı, ortak tema ve sorunsallarla bir araya geldi, tartıştı, tasarladı, üretti... şimdi yapıtlarını birlikte sergiliyor. Türkiye’nin en geniş katılımlı sergisi My Name is Casper, yepyeni bir oluşumu; sivil, özgür birlikteliği ortaya koyarak katılan sanatçı sayısı, yapıt ve yorum çeşitliliğinin yanı sıra My Name is Casper, düzenleme, sergileme teknik ve anlayışıyla da Türkiye’de bir ilk örnek oluşturmaktadır.

My Name is Casper; 2009 yılı başlarından itibaren Karşı Sanat Çalışmaları bünyesinde düzenlenen Brecht, Marksist Estetik, Sanat ve Siyaset konulu söyleşiler, atölyeler, dünyada hızla derinleşen kriz sürecinde sanatın ve sanatçının yerini, konumunu sorgulamayı getirirken yaşadığımız coğrafya ve tarih üzerinden süregiden sorunlarımızı, ütopyalarımızı anlamak, tartışmak, ilişkilendirmek isteyen çözüm ortaklarına, birlikteliğe, dayanışmaya olan ihtiyaçtan doğmuştur.

216- “Sistem Arızası” sergisi

 Çoğunlukla Anadolu yakasında yaşayıp üreten, telefon alan kodunu yakada üretmenin ve düşünmenin kodu olarak seçen 216 sanatçıları, sanatın müzelerde, sergi mekanlarında, atölyelerde yer aldığı kadar gündelik hayata da karışması gerektiğini düşünen bir inisiyatiftir.

216, İstanbul Sanat Fuarı’nda  “Sistem Arızası” sergisiyle  “bir sonuç elde etmeye yarayan yöntemler düzeni olarak sistem’in yaşam ve insan için amaçladığı ne?” sorusuna yanıt arayacak.

Koridoor Bu Yıl da TÜYAP

Türkiye çağdaş sanat ortamına katkıda bulunmak ve doğu-batı diyalogunu Türkiye üzerinden sağlamak amacıyla Londra’da kurulan Koridor Çağdaş Sanat Programları 19. İstanbul Sanat Fuarı’na  15 ülkeden 60 sanatçı ile katılıyor. Denizhan Özer küratörlüğünde “Yüz Yüze Diyaloglar” başlığı altında gerçekleşecek sergide resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, video gibi farklı disiplinlerden 100 eser sergilenecek.

Üniversiteler TÜYAP’ta

Üniversite öğrencilerinin bir sanat fuarında görünür olmasına olanak veren Türkiye’nin tek fuarı İstanbul Sanat Fuarı bu sene de öğrencilerin çalışmalarını sergileyecekleri, sanat piyasasıyla tanışabilecekleri bir platform oluşturuyor.

İstanbul’dan Sabancı Üniversitesi FASS Art Gallery, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Eskişehir’den Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İtalya’dan Roma Güzel Sanatlar Akademisi öğrencileri ve öğretim görevlileri eserlerini sergileyecektir.

Roma Akademisi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrencileri ve Öğretim Üyeleri’nin çalışmalarından oluşan sergileri ilk kez TÜYAP’ta Sanat Fuarı kapsamında sergilenecek. Sergi, Güzel Sanatlar’da okuyan 36 öğrenci ve 3 öğretim görevlisinin hazırladığı resim ve gravürlerden oluşuyor.

Fuarda ayrıca Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi de yer alacaktır. Datça yarımadasında kurulan akademi, büyük kentlerin sanatsal yoğunlaşmasının getirmiş olduğu tıkanıklık, telaş, koşturmaca sonucunda insanları doğal ortamlarda kendileriyle ve yaratma eylemleriyle baş başa kalacakları, yaptığı çalışmalarda yoğunlaşabilecekleri mekan arayışından doğmuştur.

 

Bağımsız Gruplar TÜYAP’ta

Her yıl olduğu gibi bu sene de Bağımsız Gruplar TÜYAP’ta farklı disiplinlerden yüzlerce eser sergileyecekler. Bağımsız Sanat Grupları arasında Alternatif Platform, Arkhe Grubu, Artivist, Bizler Gibiler, Dengedenk, Direnç Noktası, Dorlion Sanat Grubu, Düz Kontak Grubu, Grup A, Hiç/Nothing, Hiçbiri, İmge Sanat Grubu, Scorpit Sanat Grubu, Üretimhane, Yeldeğirmeni Sanatsal İşler Atölyesi, Akadeğilmi Grubu, Art+ı 20, Doğuyorum Sanatevi Grubu, Genç Sanat Sanal Müzesi, Hayal Atölyesi, IDGSA 80’liler Grubu ve Kolektif Bağımsız Gruplar arasında.

Gruplar fuar süresince video, enstalasyon, performans, resim, heykel, seramik, fotoğraf, ve ilüstrasyon çalışmalarını sergileyecek.

Yapı Kredi’den Sanat Danışmanlığı

19. İstanbul Sanat Fuarı kapsamında Yapı Kredi sanatseverler için danışmanlık hizmeti verecek. Fuar süresince hizmet verecek olan Yapı Kredi’ye sanat ürünlerine sahip olmak isteyenler ve bu konuda bilgi almak isteyenler Sanat Fuarı’ndaki Yapı Kredi tanıtım standından ulaşabilecek.

Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

19. İstanbul Sanat Fuarı,Sanatçı Onur Ödülü Sayın Muhsin Kut’a verilirken; Eleştirmen Onur Ödülü Sayın Prof. Dr. Erhan Karaesmen’e, Sanatsever Kurum Onur Ödülü Kadıköy Belediyesi’ne ve Koleksiyoner Onur Ödülü ise Sayın Lale ve Cengiz Akıncı’ya  verildi. Ödüller, 2 Kasım 2009 Pazartesi akşamı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi/Interexpo Salonu’nda düzenlenecek olan törenle verilecektir.

ARTİST 2009/19. İstanbul Sanat Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen 28. İstanbul Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecektir. Öğrenci, öğretmen ve emeklilere giriş ücretsiz olduğu fuar giriş bedeli 5 TL dir.

 

19. İstanbul Sanat Fuarı ARTİST 2009 Etkinlik Programı

19. İstanbul Sanat Fuarı kapsamında düzenlenecek etkinlikler:

31.10.2009 Cumartesi
Saat:13.00 Karosri Kasap, Doğaçlama Dans ve Müzik Performans, 20 dk.
Düzenleyen: 216 Düşünce ve Üretim Alanı

Saat:14.00 Ada Dans Grubu Gösterisi
Düzenleyen: Koridoor Çağdaş Sanat Programları

Saat: 14.30 Pınar Özer ve Yiğit Özyer, Dans Performans, 15 dk.
Düzenleyen: 216 Düşünce ve Üretim Alanı

 

01.11.2009 Pazar
Saat:14.00 Vicdan Nalbur Taşdemir Gösterisi/Gölge Oyunu ve Dans
Düzenleyen: Koridoor Çağdaş Sanat Programları

Saat:14.30 Pınar Özer ve Yiğit Özyer, Dans Performans, 15’
Düzenleyen: 216 Düşünce ve Üretim Alanı

07.11.2009 Cumartesi

Saat:14.00 Ada Dans Grubu Gösterisi
Düzenleyen: Koridoor Çağdaş Sanat Programları

Saat:16.00 Koridoor Söyleşisi
Konuşmacı: Denizhan Özer
Düzenleyen: Koridoor Çağdaş Sanat Programları

 http://www.istanbulsanatfuari.com/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !